Yhteystiedot

Lahden Rudolf Steiner -koulu
Eeronkatu 2 a
15900 LAHTI

puh. kansliaan 050 4668 077

rehtori Joonas Korhonen: joonas.korhonen(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 5260 877
talouspäällikkö Päivi Messo: paivi.messo(ät)lahdensteiner.fi, puh. 040 7212 303
apulaisrehtori Seija Hänninen: seija.hanninen(ät)lahdensteiner.fi
koulusihteeri Leena Nieminen: kanslia(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 4668 077
opettajainhuone: puh. 050 4668 155
kouluisäntä Sami Tanttu: sami.tanttu(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 4677 667
terveydenhoitaja Henna Haavisto: henna.haavisto(ät)lahti.fi, puh. 044 4162 789
keittiö: puh. 050 4668 377
päiväkoti: puh. yläkerta 050 4668 770, alakerta 050 4667 718
iltapäiväkerho Pihlaja: puh. 050 4668 447
opinto-ohjaaja Sanna Parviainen-Sahin: sanna.parviainen-sahin(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 3044 245

Opettajakunta 2019 - 2020

Opettajat tavoittaa työpäivän aikana henkilökohtaisesti, puhelimitse tai sovittuna aikana. Vanhemmat ovat aina tervetulleita keskustelemaan lastensa koulunkäyntiin liittyvistä asioista.

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat etunimi.sukunimi(ät)lahdensteiner.fi. Sähköpostia suositellaan käytettäväksi vain tiedotettavien asioiden hoitamiseen. Oppilaita koskevat asiat keskustellaan mieluummin puhelimitse tai sovitussa tapaamisessa. Opettajat pyrkivät seuraamaan sähköpostiaan päivittäin.

rehtori  Joonas Korhonen
apulaisrehtori  Seija Hänninen

Luokanopettajat ja -valvojat

1. luokka Vilma Tuomaala
2. luokka Tuuli Väistö
3. luokka Aurora Luotonen
4. luokka Henrika Engström
5. luokka Seija Hänninen
6. luokka Kaija Taskinen
7. luokka Anita Haarnio
8. luokka Johanna Ruokosalmi
9. luokka Maria Aaltio 
10. luokka Susanna Lindman
11. luokka Sanna Parviainen-Sahin
12. luokka Kirsi Peräjärvi

Aineenopettajat

Äidinkieli ja kirjallisuus; Susanna Lindman
Englanti ja saksa; Maria Aaltio
Ruotsi ja opinto-ohjaus; Sanna Parviainen-Sahin
Saksa; Marika Koiranen
Lyhyt matematiikka, kemia ja fysiikka; Olga Lehtinen
Pitkä matematiikka ja fysiikka; Juha Eskelinen
Filosofia ja uskonto; Antero Karimo
Historia ja yhteiskuntaoppi; Joonas Korhonen
Maantieto, biologia, terveystieto ja psykologia; Kirsi Peräjärvi
Musiikki; Päivi Ilkka
Kuvaamataito ja tekstiili käsityö; Erja Orpana
Tekninen käsityö; Mikko Kuusisto
Kotitalous ja saksa; Andrea Krohn
Eurytmia; Tiina Häkkänen
Erityisopettaja; Sari Seesteilä

Koulunkäyntiavustajat

Susanna Lindroos
Maria Koiranen

Eurytmia-säestäjä

Tatjana Skippari

Lahden Rudolf Steiner -koulun Johtokunta 2019

Kannatusyhdistyksen hallituksen edustajat

Marko Varjos, puheenjohtaja 050 3433 443
Jussi Ingervo, varapuheenjohtaja
Leena Adler
Hanna Kopra
Anna Pitkämäki
Jukka Makkonen
Petra Heinonen, varajäsen

Opettajakunnan edustajat

Korhonen Joonas
Hänninen Seija
Kauppila Maija

Lahden kaupunginvaltuuston nimeämät edustajat

Jokinen Tiina
Laitila Mika
Puunenä Kimmo
Tuomola Tuula
Sihteeri 
Päivi Messo

Luokkien kummit

Päiväkoti Maija Kauppila
1. lk.  Hanna Kopra
2. lk.  Hanna Kopra
3. lk.  Leena Adler
4. lk.  Anna Pitkämäki
5. lk.  Kimmo Puunenä
6. lk.  Tommi Reinsaari
7. lk.  Jussi Ingervo
8. lk.  Susanna Lindman
9. lk.   Joonas Korhonen
10. lk.  Marko Varjos
11. lk.  Hanna Kopra
12. lk.  Päivi Messo