Yhteystiedot

Lahden Rudolf Steiner -koulu
Eeronkatu 2 a
15900 LAHTI

puh. kansliaan 0103 212 600 

rehtori Susanna Lindman: susanna.lindman(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 3417 974
talouspäällikkö Päivi Messo: paivi.messo(ät)lahdensteiner.fi, puh. 0103 212 601

apulaisrehtori Joonas Korhonen: joonas.korhonen(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 5260 877

koulusihteeri Leena Nieminen: kanslia(ät)lahdensteiner.fi, puh. 0103 212 600
opettajainhuone: puh. 0103 212 603
kouluisäntä Sami Tanttu: sami.tanttu(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 4677 667
terveydenhoitaja Henna Haavisto: henna.haavisto(ät)lahti.fi, puh. 044 4163 719
keittiö: puh. 0103 212 610
päiväkoti: puh. yläkerta 0103 212 613, alakerta 0103 212 614
iltapäiväkerho Pihlaja: puh. 0103 212 611
opinto-ohjaaja Sanna Parviainen-Sahin: sanna.parviainen-sahin(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 3044 245

Opettajakunta 2017 - 2018

Opettajat tavoittaa työpäivän aikana henkilökohtaisesti, puhelimitse tai sovittuna aikana. Vanhemmat ovat aina tervetulleita keskustelemaan lastensa koulunkäyntiin liittyvistä asioista.

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat etunimi.sukunimi(ät)lahdensteiner.fi. Sähköpostia suositellaan käytettäväksi vain tiedotettavien asioiden hoitamiseen. Oppilaita koskevat asiat keskustellaan mieluummin puhelimitse tai sovitussa tapaamisessa. Opettajat pyrkivät seuraamaan sähköpostiaan päivittäin.

rehtori Susanna Lindman
apulaisrehtori Joonas Korhonen
luokanopettajavaiheen puheenjohtajat Seija Hänninen ja Anita Haarnio

Luokanopettajat ja -valvojat

1. luokka Hannamari Laakso
2. luokka Henrika Engström
3. luokka Seija Hänninen
4. luokka Kirsti Temmes
5. luokka Anita Haarnio
6. luokka Johanna Ruokosalmi
7. luokka Kaija Taskinen
8. luokka Tuuli Väistö
9. luokka Erja Orpana
10. luokka Kirsi Peräjärvi
11. luokka Andrea Krohn
12. luokka Juha Eskelinen
13. luokka Susanna Lindman

Aineenopettajat

Äidinkieli ja kirjallisuus, yo-vastaava Susanna Lindman
Englanti Tuula Määttä
Ruotsi, opinto-ohjaus Sanna Parviainen-Sahin
Saksa Mirjami Tahkola
Lyhyt matematiikka, kemia, fysiikka Olga Lehtinen
Pitkä matematiikka, fysiikka, Juha Eskelinen
Filosofia, uskonto, historia, yhteiskuntaoppi Joonas Korhonen
Maantieto, biologia, terveystieto, ATK Kirsi Peräjärvi
Musiikki Mira Törmälä
Kuvaamataito, käsityöt Erja Orpana
Kotitalous, saksa Andrea Krohn
Eurytmia Tiina Häkkänen
Erityisopettaja Annette Lindroos

Koulunkäyntiavustajat

Susanna Lindroos
Petteri Autio

Eurytmia-säestäjä

Tatjana Skippari

Lahden Rudolf Steiner -koulun Johtokunta 2017

Kannatusyhdistyksen hallituksen edustajat

Marko Varjos, puheenjohtaja 050 3433 443
Jussi Ingervo, varapuheenjohtaja
Leena Adler
Hanna Kopra
Anna Pitkämäki
Tommi Reinsaari
Petra Heinonen, varajäsen

Opettajakunnan edustajat

Lindman Susanna
Korhonen Joonas
Kauppila Maija

Lahden kaupunginvaltuuston nimeämät edustajat

Jokinen Tiina

Laitila Mika
Puunenä Kimmo
Tuomola Tuula

Sihteeri Päivi Messo

Luokkien kummit

Päiväkoti Maija Kauppila
1. lk.  Hanna Kopra
2. lk.  Hanna Kopra
3. lk.  Leena Adler
4. lk.  Anna Pitkämäki
5. lk.  Kimmo Puunenä
6. lk.  Tommi Reinsaari
7. lk.  Jussi Ingervo
8. lk.  Susanna Lindman
9. lk.   Joonas Korhonen
10. lk.  Marko Varjos
11. lk.  Hanna Kopra
12. lk.  Päivi Messo