Yhteystiedot

Lahden Rudolf Steiner -koulu
Eeronkatu 2 a
15900 LAHTI
puh. kansliaan 050 4668 077

rehtori Kirsi Peräjärvi: kirsi.perajarvi(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 5260 877
talouspäällikkö Päivi Salomaa: paivi.salomaa(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 5359 985
apulaisrehtori Seija Hänninen: seija.hanninen(ät)lahdensteiner.fi
koulusihteeri Leena Nieminen: kanslia(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 4668 077
kouluisäntä Juho Ehrukainen: juho.ehrukainen(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 5277 578
opinto-ohjaaja Sanna Parviainen-Sahin: sanna.parviainen-sahin(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 3044 245
kouluterveydenhoitaja Henna Rohtla: henna.rohtla(ät)phhyky.fi, puh. 044 4162 789. Koululla maanantaisin ja keskiviikkoisin.
koulupsykologi Heidi Passila: heidi.passila(ät)lahti.fi, puh. 050 5391 662
koulukuraattori Antti Mankinen: antti.mankinen(ät)lahti.fi, puh. 050 5391 666
lukiolaisten terveydenhoitaja Nina Kuisma: nina.kuisma(ät)phhyky.fi, puh. 044 4163 119
lukiolaisten koulupsykologi Lari Laakkonen: lari.laakkonen(ät)lyk.fi, puh: 044 4885 540
lukiolaisten koulukuraattori Nina Vaittinen: nina.vaittinen(ät)lyk.fi, puh: 044 4885 543
opettajainhuone: puh. 050 4668 155
keittiö: keittio(ät)lahdensteiner.fi, puh. 050 4668 377
päiväkoti: tarha(ät)lahdensteiner.fi, puh. yläkerta 050 4668 770, alakerta 050 4667 718
iltapäiväkerho Pihlaja: iltsi(ät)lahdensteiner.fi puh. 050 4668 447

Opettajakunta 2021 - 2022

Opettajat tavoittaa työpäivän aikana henkilökohtaisesti, puhelimitse tai sovittuna aikana. Vanhemmat ovat aina tervetulleita keskustelemaan lastensa koulunkäyntiin liittyvistä asioista.

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat etunimi.sukunimi(ät)lahdensteiner.fi. Sähköpostia suositellaan käytettäväksi vain tiedotettavien asioiden hoitamiseen. Oppilaita koskevat asiat keskustellaan mieluummin puhelimitse tai sovitussa tapaamisessa. Opettajat pyrkivät seuraamaan sähköpostiaan päivittäin.

rehtori  Kirsi Peräjärvi
apulaisrehtori  Seija Hänninen

Luokanopettajat ja -valvojat

1. luokka Henrika Engström
2. luokka Anita Haarnio
3. luokka Vilma Tuomaala
4. luokka Tuuli Väistö
5. luokka Hannamari Laakso
6. luokka Johanna Ruokosalmi
7. luokka Seija Hänninen
8. luokka Marika Koiranen
9. luokka Outi Pakkala
10. luokka Päivi Ilkka
11. luokka Katriina Laukkanen
12. luokka Susanna Lindman
13. luokka Sanna Parviainen-Sahin

Aineenopettajat

Äidinkieli ja kirjallisuus; Susanna Lindman
Englanti; Katriina Laukkanen
Ruotsi ja opinto-ohjaus; Sanna Parviainen-Sahin
Saksa ja ruotsi; Marika Koiranen
Lyhyt matematiikka, kemia ja fysiikka; Olga Lehtinen
Pitkä matematiikka; Juha Eskelinen
Biologia; Kirsi Peräjärvi
Historia,yhteiskuntaoppi ja filosofia; Johanna Kalliala
Historia, yhteiskuntaoppi, uskonto, filosofia, maantieto, biologia ja terveystieto; Outi Pakkala
Liikunta, maantieto, terveystieto ja psykologia; Erika Messo-Karhu
Musiikki ja elämänkatsomustieto; Päivi Ilkka
Kuvaamataito ja tekstiili käsityö; Erja Orpana
Tekninen käsityö; Tarja Tuominen
Kotitalous ja saksa; Andrea Krohn
Eurytmia; Tiina Häkkänen
Erityisopettaja; Sari Seesteilä

Koulunkäynninohjaajat

Susanna Lindroos
Maria Koiranen
Riikka Naukkarinen

Eurytmia-säestäjä

Tatjana Skippari

Lahden Rudolf Steiner -koulun Johtokunta 2021

Kannatusyhdistyksen hallituksen edustajat

Marko Varjos, puheenjohtaja 050 3843 905
Jussi Ingervo, varapuheenjohtaja
Anna Pitkämäki
Vesa Häkkinen
Paula Talikka
Vesa Vaahto
Leena Adler, varajäsen

Opettajakunnan edustajat

Peräjärvi Kirsi
Hänninen Seija
Kauppila Maija

Lahden kaupunginvaltuuston nimeämät edustajat

Jokinen Tiina
Laitila Mika
Puunenä Kimmo
Tuomola Tuula

Sihteeri

Salomaa Päivi

Luokkien kummit

Esiluokka Maija Kauppila
1. lk. Kimmo Puunenä
2. lk. Vesa Vaahto
3. lk. Kimmo Puunenä
4. lk. Seija Hänninen
5. lk. Vesa Häkkinen
6. lk. Leena Adler
7. lk. Anna Pitkämäki
8. lk. Kimmo Puunenä
9. lk. Leena Adler 
10. lk. Jussi Ingervo
11. lk. Päivi Messo
12. lk. Kirsi Peräjärvi